SESSİZ EYLEM

SESSİZ EYLEM

SESSİZ EYLEM

İYİ PARTİ’Lİ BAŞKANDAN ENGELLİLER İÇİN ‘SESSİZ EYLEM’

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle, Manisa 15 Temmuz Meydanı’nda ‘sessiz eylem’ yaptı.

10 dakikalık sessizliğin ardından açıklamalarda bulunan İYİ Partili Akan, “Engellilerin yaşamı sadece şehir merkezinde değil. Kırsalda da yaşamlarını sürdüren engellilerimiz bulunuyor. Onların hayatını kolaylaştırmak bizlerin, yerel yönetimler ve merkezi hükümetin elinde. Sarı şeritleri yaygınlaştırmamız gerekir” dedi.

İYİ Parti Manisa Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, Manisa’nın en hareketli meydanlarından birisi olan 15 Temmuz Demokrasi Meydanında 10 dakikalık sessiz eylemde bulunarak farkındalığa dikkat çekti.
Başkan Akan, Engelli bireylerin yılın 365 günün kullanmak zorunda kaldıkları tekerlekli sandalye, koltuk değnekleri, beyaz bastonlar ile birlikte Şehzadeler ilçesi sınırlarında bulunan eski adıyla Manolya meydanı olarak bilinen 15 Temmuz Demokrasi Meydanına geldi. Başkan Akan, “Belki de 5 dakika sonra bu araçlar senin de hayatının çok önemli bir parçası olabilir, FARKINDA MISIN ?” pankartı önünde tam 10 dakika boyunca seslik eylemi gerçekleştirdi.

MANİSALILAR O ANLARI KAYIT ALTINA ALDI

Meydandan geçen Manisalılar ise Başkan Akan’ın Farkındalık eylemini kayıtsız kalmayarak ceplerinden çıkarttıkları cep telefonları ile o anları video çekerek kayıt altına aldılar. Bazı vatandaşlarda Akan’ı alkışlarla teşekkürlerini ilettiler.

BAŞKAN AKAN’DAN ALKIŞLANACAK OLUŞUM

Sessiz eylemin ardından açıklamada bulunan İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, gerçekleştirdiği oluşum ile ilgili olarak;
“Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler günü bu vesileyle bir farkındalık yapmak istedik. Manisa’nın 15 Temmuz Demokrasi meydanında yaklaşık 10 dakikadır sessiz şekilde duruyoruz. Vatandaşlarımızın dikkatini çekmek istiyoruz, bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Çünkü her hangi bir sebepten dolayı özrü ve engelli bulunan Türkiye’de 8 milyon vatandaşımız var bu da toplam nüfusumuzun 8’de 1’i demek. Bizde diyoruz ki her 8 kişiden bir tanesinin engelli olduğu ülkemizde bu insanlar nerede? Sokaklara baktığımız da onları göremiyoruz. Günlük yaşamda engelli vatandaşlarımızı göremiyoruz. Bunlarında çeşitli sebepleri var. En basiti yollardaki onların kullanımına açık olan o sarı şeritli alanların yeterli olmadığını biliyoruz, görüyoruz ve tespit ediyoruz. Manisamızda bulanan ana alterlerin dışında, çarşı bölgesinin dışında sarı şeritli alanlar yok. Engelli vatandaşlarımıza şunu mu söylemek istiyorsunuz? Sadece çarşı bölgesinde gezebilirsiniz, onun haricinden bir yerde gezemez misiniz diyorsunuz? Bunun gibi daha birçok engelle karşılaşıyoruz. Biz diyoruz ki yerel belediyelerin ve merkezi hükümetlerin bu engelleri ortadan kaldırması lazım. Engelli vatandaşlarımıza engelsiz bir yaşam sunması lazım, bunun takipçisiyiz. Bugünde bu önemli günde bir farkındalık yaratmak adına böyle bir oluşumun içerisine girdik. Vatandaşlarımızın dikkatini çekmeye çalıştık” ifadelerini kullandı.