İYİ Parti’li Akan’dan Konutlara Vize Çıkışı

İYİ Parti’li Akan’dan Konutlara Vize Çıkışı

İYİ Parti’li Akan’dan Konutlara Vize Çıkışı

İYİ Parti’li Akan’dan Konutlara Vize Çıkışı

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, dün akşam gündemi değerlendirmek için katıldığı bir canlı yayın programında deprem ile ilgili önlemler kapsamında ‘konutlara vize uygulaması’ önerisinde bulundu.

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, dün akşam katıldığı bir TV programında gündemi değerlendirdi. İYİ Partili Akan, program sunucusunun depremle mücadele kapsamında sizin bir öneriniz var mı? sorusuna, “evet binalara vize uygulaması getirilmeli, acilen bina hasar envanterleri çıkartılmalı” dedi.

İYİ Partili Akan şu ifadeleri kullandı: “Hepimizin bildiği gibi araçlarda vize uygulaması var. Aracın ruhsatını alıyorsunuz ve üç sene sonra vizesini yaptırıyorsunuz ve ondan sonra her yıl vizesini yeniliyorsunuz. Araçta uygun olmayan bir şey varsa vizeyi alamıyorsunuz, iptal oluyor. Konutlarda da vize sistemi getirilmeli. Maksimum 5 senede bir vize yenilenmeli. STK’lar, Üniversiteler, Yerel Yönetim ve Merkezi Yönetim hepsinin temsilcisi olsun ve bir ekip belirlensin. Bu ekip vize uygulamasını yapsın. Bu ev sağlam mıdır, değil midir? Ana taşıyıcıları yerinde midir? Bu 5 yıl ruhsatı verdiniz ancak bu 5 yıl içerisinde binanın taşıyıcı kolonlarına bir müdahale yapıldı mı? Eğer müdahale yapıldıysa vize de red yesin, o yanlışlık düzeltilsin. Eğer binanın ayakta durması ile ilgili bir sıkıntı varsa, olacak ilk büyük depremde ciddi zarar görmesi Allah göstermesin yıkılma riski varsa, önlemi o noktada alalım bina yıkılsın ve yeni bina yapılsın. Araçlar da olan Vize uygulamasının Kamu ve Özel binalarda uygulanmasının çok doğru olacağını düşünüyorum.”

Konutlarda asansörlerin bile periyodik olarak denetlendiğini belirten İYİ Partili Akan, “binalarda ki asansörler bile her yıl denetleniyor. TSE yıl da bir kere binaya gider ve asansörü denetler. Eğer asansör de bir problem yoksa TSE, yeşil bandrolü yapıştırır, asansör bakıma ihtiyaç duyuyorsa uyarı mahiyetinde sarı bandrolü, kullanılamaz haldeyse kırmızı bandrolü yapıştırır ve asansörü kullanamazsınız yenilemeniz gerekir. Apartmanların içinde ki asansörlere dahi bu kontroller yapılıyorsa binanın kendisine hayli hayli yapılması lazım” ifadelerini kullandı.