İYİ PARTİ YUNUSEMRE BELEDİYESİ’NE İHTARNAME ÇEKTİ

İYİ PARTİ YUNUSEMRE BELEDİYESİ’NE İHTARNAME ÇEKTİ

İYİ PARTİ YUNUSEMRE BELEDİYESİ’NE İHTARNAME ÇEKTİ

İYİ PARTİ YUNUSEMRE BELEDİYESİ’NE İHTARNAME ÇEKTİ
“KARARI BİR AN ÖNCE UYGULAYIN”

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, Yunusemre Belediye Meclis Toplantısı’nda KAYSÜ bedeline zam yapılmasına ilişkin Manisa 1. İdare Mahkemesi tarafından alınan yürütmeyi durdurma kararının bir an önce uygulanması için Manisa 2. Noterliği kanalıyla Yunusemre Belediyesi’ne ihtarname çekti. İYİ Partili Akan, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Dilşat Ulaş’ın, “Çamur atmak İYİ Parti’nin genlerinde mevcuttur” sözlerine ilişkin de çok sert bir açıklama yaparak, “İYİ Parti’nin genlerinde kandırılmak, aldatılmak, hırsızlık, yolsuzluk değil; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kadim devlet gelenek ve görenekleri mevcuttur. Belediye Başkan Yardımcısı’nın bu açıklamalarını şiddetle kınıyor, ithamlarını kendisine aynen iade ediyorum” dedi.

Yunusemre Belediyesi’nin 3 Kasım 2020 tarihinde yapılan Belediye Meclis Toplantısı’nda AK Parti ve MHP grubunun oylarıyla kabul edilen Evsel Katı Atık Toplama Ücret (KAYSÜ) tarifesine yüzde 30’lara ulaşan zam kararı İYİ Parti tarafından mahkemeye taşınmış, Manisa 1. İdare Mahkemesi ise bu meclis kararına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Konuyla ilgili İYİ Parti Manisa İl Başkanlığı ve İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanlığı tarafından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında KAYSÜ bedeli tarifesinin yalnızca Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından belirleneceği ifade edilmiş, Yunusemre Belediye Meclisi’nde alınan kararın hukuki olmadığı belirtilmiş ve mahkeme kararının bir an önce uygulanması gerektiğinin altı çizilmişti.

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, meclis üyeleri ile birlikte bugün Manisa 2. Noterliği kanalıyla Yunusemre Belediye Başkanlığı’na iletilmek üzere Manisa 1. İdare Mahkemesi’nin KAYSÜ bedeli için verilen yürütmeyi durdurma kararının bir an önce uygulanması gerektiğini içeren bir ihtarname hazırladı.

“YETKİLİ VE SORUMLUNUN KİM OLDUĞU AÇIK”

İhtarnamenin içeriğinde, “Manisa 1.İdare Mahkemesinin 2020/973E sayılı 3 Kasım 2020 günlü 106 nolu 2021 yılı evsel katı atık toplama ücret tarifesine ilişkin alınan kararın iptali davasında 17 Şubat 2021 tarihinde yerel mahkemece yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir. Yürütmenin durdurulması kararının verilme sebebi tarife belirleme ve bu tarife uyarınca yapılacak olan ücretlendirme yetkisinin, bahsi tesis kurma ve işletme sorumluluğu olan Belediyeye, diğer ifadeyle, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLAN YERLERDE ANILAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE AİT OLDUĞU görülmektedir demiştir. Buna göre katı atık bertaraf tesisini kuran ve işletmekte olan kurumun Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı olduğu dikkate alındığında bütün maliyet unsurlarına göre belirlenecek olan ücretin, 2872 sayılı kanunun 11/11. Maddesi ve 5216 sayılı kanunun 7/1-i maddesi uyarınca Manisa Büyükşehir Belediye Meclisince belirlenmesi ve bu süreçte yetkili ve sorumlu olduğu açıktır demek suretiyle açık bir biçimde yetkisi olmadığı halde belediye meclisine getirdiği ve meclisten geçen 03/11/2020 tarih ve 106 sayılı 2021 yılı evsel katı atık toplama ücret tarifesinin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir” denildi.

“KARAR BİR AN ÖNCE UYGULANMALI”

İhtarnamenin devamında, “Bu karar ile alınan meclis kararının yürütmesinin durdurulmasına karar verildiğine göre ve Manisa Büyükşehir Belediye meclisince de alınmış bir evsel katı atık toplama ücret tarifesi bulunmadığına göre Yunusemre Belediyesi sınırları içerisinde ki vatandaşın Maski tarafından su faturalarına evsel katı atık toplama ücreti yansıtması usul ve yasaya aykırı hale gelmiştir. Tarafınızca yürütmenin durdurulmasına itiraz edilecek olsa dahi oradan gelecek karar sonucu beklenilmeden bu karar derhal uygulanmak zorundadır. Yürütmenin durdurulması kararı uygulanmasını ve Maski tarafından su faturalarına yansıtılarak toplanan ve belediyenize ödemesi yapılan ücretlerin Mart 2021 den geçerli olmak üzere tahsilinin durdurulmasını ve gereğini yapmayanlar hakkında yasal işlemlerin yapılacağını tarafınıza ihtar ederim” ifadeleri kullanıldı.

“YUNUSEMRE BELEDİYESİ MAHKEME KARARINI DİNLEMEYEREK YİNE BİZİ ŞAŞIRTMADI”

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, ihtarnameye ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu zorlu pandemi sürecinde bile vatandaşlarımızı düşünmeyen, halkımızın cebindeki paraya göz diken Yunusemre Belediyesi’nin KAYSÜ tarifesine ilişkin uygulamaya koyduğu haksız zam kararına ilişkin Manisa 1. İdare Mahkemesi’nde açtığımız kararda bir hukuk mücadelesi kazandık. ‘Manisalının parası cebinde kaldı’ diyerek, mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararını halkımıza duyurduk ve Yunusemre Belediyesi’nin mahkeme kararını bir an önce uygulamasını istedik. Ancak görüyoruz ki hukuk kararlarını her zaman çiğneyen Yunusemre Belediyesi yönetimi yine bizi şaşırtmayarak yalan açıklamalara imza atıyor. Bu nedenle bugün Manisa 2. Noterliği kanalıyla Yunusemre Belediyesi’ne bir ihtarname çekerek kararın bir an önce uygulanmasını, KAYSÜ bedelinin kaldırılmasını, mahkeme kararına uyulmaması durumunda ise sorumlular hakkında yasal işlem başlatacağımızı ifade ettik” dedi.

“BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI’NIN HADSİZ İTHAMLARINI KENDİSİNE AYNEN İADE EDİYORUZ”

Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Dilşat Ulaş’ın, İYİ Parti grubu hakkındaki açıklamalarına da yanıt veren İYİ Partili Akan, “Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Dilşat Ulaş’ın, makamının ağırlığını taşımayan, hadsiz ve terbiye yoksunu açıklamalarını büyük bir üzüntüyle okuduk. 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde İYİ Parti’nin 57 bin 854 oy aldığı Yunusemre Belediyesi’nde Belediye Başkan Yardımcısı olduğunu unutan Dilşat Ulaş, partimize yönelik ‘Çamur atmak İYİ Parti’nin genlerinde var’ ifadesini kullanmıştır. Dilşat Ulaş’ın bu açıklamayı ayna karşısında yazdığını düşünüyoruz. Çünkü İYİ Parti’nin genlerinde haksızlık, hukuksuzluk, ayrıştırma, yolsuzluk, aldatılma, hırsızlık değil; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerleri, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kadim devlet adabı ve kucaklayıcı bir siyaset anlayışı vardır. Bu nedenle Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Dilşat Ulaş’ın bu hadsiz açıklamalarını bir kez daha kınıyor ve söylemlerini kendisine aynen iade ediyorum” ifadelerini kullandı.