ENGELSİZ BİR KENT VE YAŞAM MÜMKÜN!

ENGELSİZ BİR KENT VE YAŞAM MÜMKÜN!

ENGELSİZ BİR KENT VE YAŞAM MÜMKÜN!

ENGELSİZ BİR KENT VE YAŞAM MÜMKÜN!

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle bir basın açıklaması yaptı.

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, Türkiye’deki engelli sayısının çok fazla olduğuna vurgu yaparak, ”Tüm Türkiye’de 8 milyondan fazla engelli yaşıyor. Nüfusumuzun oluşturan her 8 yurttaştan biri demek bu sayı. Devletimizin resmî rakamları böyle diyor. Oysa etrafınıza bir bakın, bu kadar yüksek bir oranı günlük yaşamın içinde görebiliyor muyuz?” dedi.

NEREDE BU KARDEŞLERİMİZ?
Peki, nerede bu kardeşlerimiz, ne kadar sosyal hayatın içinde olabiliyorlar? diye soran İYİ Partili Akan, “Yollar, toplu taşıma hizmetleri ve kamuya açık alanlar, sosyal hayat onlar için uygun düzenlenmiş mi?
Oysa şehirlerimiz, yollarımız, sosyal mekanlar engelli dostu düzenlemeler ile gerçekleştiriliyor olsa yanıbaşımızda olurlarda. Onları göremiyoruz çünkü henüz şehirlerimizi yönetenler tarafından yapılması gereken düzenlemeler konusunda olmamız gereken yerde değiliz”dedi.

FARKINDALIĞI ARTTIRMALIYIZ!
İYİ Partili Akan açıklamalarına şu ifadelerle devam etti. “Bu noktada ilk amaç, farkındalığı arttırmak olmalı. Bu farkındalık; başlangıçta engelli bireylerin yaşadığı, ailelerinin de bulunduğu topluluk çalışmaları yapmakla mümkün olur. Engelliler için hazırlanan sanatsal, mesleki, eğitim programları ile onlar için engelsiz bir dünya oluşturabiliriz.”

ŞEHİRLERİ ENGELSİZ HALE GETİRMELİYİZ
Öncelikle yaşadığımız şehirleri engelsiz hale getirmeliyiz diyen Akan,” Öncelikle engellilerin toplumsal hayata katılımlarını sağlamak; sağlık, eğitim ve iş alanlarında onlar için yaşam kalitesini artıracak temel kategoriler belirlenmeli ve bu kategorilerdeki projeler hayata geçirilmelidir.Bununla birlikte pratik olarak engelli yurttaşlarımızın sosyal hayata katılmalarında engelli dostu toplu taşıma araçlarının yanı sıra işitme ve görme engelliler için toplumsal kent yaşamı sosyal ve kültürel anlamda kolaylaştırılabilir. Tüm bu düşünce ve uygulamalar iyi kurulmuş bir kent planı ile bütün yurttaşlar için de yaşamsal ihtiyaçlara erişilebilirliği sağlamış olacaktır. Bütün mesele bunu düşünüp hayata geçirecek yönetsel bir iradenin varlığıdır. Bilgi ve iletişim erişiminin engelsiz olduğunu, sosyal alanlar ile hizmetlerin eşit ve ayrımsız biçimde kentin bütün insanlarına sunulduğunu hayal edelim. Engelli insanların kendi başlarına yaşayabilmesi için engelli dostu kentlerin olduğunu hayal edelim. Engelsiz bir kent yaşamı için seferber olalım. Farkındalık yaratalım… Engelsiz bir kent ve yaşam mümkün. Engelleri Birlikte Aşalım!” ifadelerini kullandı.