5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Kutlu Olsun

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Kutlu Olsun

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Kutlu Olsun

ANLAMLI GÜNDE YERİNDE ZİYARETLER

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü vesilesiyle Yunusemre’deki kadın muhtarlara ziyarette bulundu.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü vesilesiyle Yunusemre’deki kadın muhtarlara ziyarette bulunan İYİ Partili Akan, ziyaretleri sonrası yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Türkiye’de kadınlara Milletvekili seçme ve seçilme hakkının ilk verildiği tarih olan 5 Aralık 1934 tarihi bu anlamda tüm Dünya’ya örnek olmuştur. Bu tarih ilerleyen zamanlarda ‘Dünya Kadın Hakları Günü’ olarak kutlanmaya başlanmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçlu olduğumuz önemli günlerden biriside 5 Aralık’tır. Bizde bu vesileyle İYİ Parti olarak kadın muhtarlarımıza ziyarette bulunarak kendilerine Atatürk ve şanlı bayrağımızı hediye etmek istedik.”

KADINLAR SİYASİ ALANIN YARISI OLMASI GEREKİR

Çağdaşlığın ölçütü olarak kadını ve erkeği eşit yurttaş görmenin gerekli olduğuna vurgu yapan Akan, “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran iradenin ilkeleri sayesinde kadınlar, özellikle seçme ve seçilme hakkının elde edilmesi bakımından birçok gelişmiş ülkede yaşayan hemcinslerine göre tarihsel olarak daha öndedir. Ancak bu yeterli değildir. Günümüz Türkiyesin’de kadın – erkek eşitliğine ve kız çocuklarının kesintisiz eğitim yapmasına olanak sağlayacak bununla birlikte siyasal alanda kadın temsiliyetini artıracak bir dizi yasanın çıkartılması ve toplumsal hayatın buna göre bir kez daha yeniden düzenlenmesi gereklidir. Hayatın yarısını oluşturan kadınların siyasal alanın da yarısı olması aslında hiç de zor değildir. Bunu başarmak bizim elimizdedir. Bu güç ve donanımın tarihsel bir gerçeklik olarak Cumhuriyetin kuruluş değerlerinde bulunduğunu bilmemiz ve unutmamız gerekir. Bu bağlamda bugünün modern Türkiye’sinin güçlenmesine büyük ivme katmış olan ve 86 yıl önce bugün gerçekleşen büyük cumhuriyet devrimini bütün kadınlar adına büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında selamlıyorum” dedi.

MEDENİYET YÜRÜYÜŞÜMÜZ KADINLARLA OLACAKTIR

İYİ Partili Akan, ”Mustafa Kemal Atatürk’ün 86 yıl önceki bu büyük devriminin yol göstericiliğiyle kadının insan haklarının önündeki kimi engellerin kalkması, kadın – erkek eşitliğini sağlayacak toplumsal dönüşümün sağlanması için dün olduğu gibi bugün de çalışmalarımıza ve mücadelemize devam edeceğiz. Kadınlar vardır ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti medeniyet yürüyüşünü kadınlarla yapacaktır” ifadelerini kullandı.