14 Mayıs Çiftçiler Günü

14 Mayıs Çiftçiler Günü

14 Mayıs Çiftçiler Günü

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, 14 Mayıs Çiftçiler Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, 14 Mayıs Çiftçiler Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

Akan mesajında şu ifadelere yer verdi;
“Her yıl tüm dünyada çiftçilerin sorunlarını dile getirmek amacıyla kutlanan Çiftçiler Gününü, ilimiz genelindeki çiftçilerimiz yine buruk bir şekilde karşılamaktadır. Bugün dünyadaki tüm ülkelerin amacı; tarımda kendi kendine yetebilecek, dışa bağımlılığı ortadan kaldırabilecek uygulamaları hayata geçirmektir. Güzel yurdumuz büyük bir tarım potansiyeline sahip olmasına rağmen, son yıllarda tarımda verimliliğini kaybetmiş ve maalesef dışa bağımlı bir ülke haline gelmiştir.

Bu dönemde çiftçilerimiz desteklenmek yerine, vergilendirilmiş ve borç bataklığına sürüklenmiştir. Tarımda kullandığı girdilerin, gübre, ilaç, mazot, elektrik v.b bedelini karşılayamayan çiftçilerimiz işlerini çevirebilmek adına aldıkları kredileri geri ödeyemez haldedir. Çiftçilerimiz, ürününden verim alamadıkları gibi ürününü komisyonculara yok pahasına vermek zorunda kalmaktadır.

Yüksek maliyet, düşük verimlilik kıskacındaki çiftçimizin problemlerinin son bulacağı ve sürdürülebilir tarım politikalarının yeniden uygulamaya konulacağı bir ülke olmanın umuduyla, Korona Virüs ile mücadelemizde hız kesmeden Gıda ihtiyacımızı karşılamaya devam eden tüm çiftçilerimizi ayakta alkışlıyor, Dünya Çiftçiler Günlerini kutluyorum.”